Ubuntu kullananların bir çoğu hayatında en az bir kere nvidia ekran kartı olan bir bilgisayara denk gelmiş ve o gün hayattan soğumuştur. Çünkü Ubuntu içerisinde varsayılanda gelen xserver-xorg-video sürücüleri ve nvidia’nın güncel olmayan sürücüleri Unity’nin açılmasını engelliyor, açılsa bile mouse’un ekranın bir ucundan bir ucuna gitmesi 2 gün sürüyor. Bir çok farklı notebook (Asus, Dell, Lenovo) ve farklı Ubuntu Desktop dağıtımlarında (Ubuntu 16.04 LTS, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.04) edindiğim tecrübeler aşağıdaki adımlarla bu işin bir çok kez çözülebildiğini gösterdi.

  1. Ubuntu Login ekranını gördüğünüzde login olmaya çalışmayın. Bunun yerine Ctrl+Alt+F2 tuşlayarak tty2 üzerinden login olun
  2. sudo apt remove xserver-xorg-video* --purge komutu ile kurulu xorg sürücülerini kaldırın
  3. sudo apt remove nvidia-* --purge komutu ile kurulu nvidia sürücülerini kaldırın
  4. sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa komutu ile nvidia paketlerinin bulunduğu PPA repo’sunu ekleyin
  5. sudo apt update çalıştırarak paket kayıtlarını güncelleyin
  6. https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/ppa sayfasından en güncel stable driver versiyonunu bulun  (Örn: Ben bu yazıyı yazarken 381 güncel kararlı versiyonmuş)
  7. sudo apt install nvidia-381 komutu ile gerekli nvidia sürücüsünü kurun
  8. `sudo ubuntu-drivers devices` komutu ile kurulumun doğruluğundan emin olabilirsiniz
  9. sudo shutdown -r 0ile bilgisayarı baştan başlatınca artık sorunsuz giriş yapabiliyor olmalısınız

Bu post benim yaklaşık 10 ayrı bilgisayarda Nvidia ekran kartı ile Ubuntu Desktop kurulumlarında  başıma gelen sorunlardan edindiğim tecrübelerime dayanarak yazılmıştır.  Sizlerin de farklı çözümleri varsa yorum bırakarak yardımcı olabilirsiniz.